Matservis, 35 delar, porslin, "Ostindia", Rörstrand.
12 mattallrikar 27 cm 12 djupa tallrikar 22 cm
9 förrättstallrikar 21 cm
6 djupa tallrikar 20,5 cm
Skål 28 cm
Skål 12 cm
3 tekoppar med fat
3 muggar
Två mattallrikar med nagg. En djup tallrik 20.5 cm med spricka. En extra tekopp utan fat medföljer.
Den keramiska fabriken Rörstrand grundades 1726 i Stockholm och har i snart 300 år varit en av de ledande fabrikerna i Sverige. I början tillverkades främst fajanser med blå underglasyr från förebilder i Delft och Rouen. På 1890-talet inleddes en tradition av att anlita konstnärliga medarbetare för att designa servismönster. Kända formgivare genom tiderna har varit Louise Adelborg, Edward Hald, Gunnar Nylund, och Hertha Bengtsson. Oförglömliga serviser som "Swedish Grace", ”Mon amie” och "Blå eld" finner än idag sin plats i svenska hem.
Läs mer