Stomme av mässing med kannelyr. Skärm av bärnstenstonat glas med graverad dekor av stjärnor. För tre ljuspunkter. Diameter 55, höjd 68 cm.
Nagg. Ej funktionstestad. Smärre slitage. Buckla på avslutande knopp. Märken.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10