Carolina von Knorring

(Sverige, 1841-1925)
Carolina von Knorring
(Sverige, 1841-1925)

Carolina von Knorring, mapp med sju fotografier

"Vuer af Kungliga Lustslotten. Serien III". Mapp innehållande fotografier av
Rosersbergs slott, Haga orangerier, Ulriksdals kapell, Ulriksdals slott och borggården, Rosendals slott, Kina, Haga koppartält.
Märkta Carolina von Knorring & Co Regeringsgatan No 59 Stockholm.
Mapp 32 x 38 cm, fotografiernas mått ca 17 x 33 cm.

Saknar bakstycke. Fläckar, slitage, smärre skador.

Carolina von Knorring var en svensk fotograf och en av de första professionella kvinnliga fotograferna i Sverige.

Utropspris
4 000 SEK