Gråmålat. Trågkant med skiva i marmor, två dörrar med bakomliggande förvaringsutrymme, nedtill en låda. Beslag och nyckelskylt i mässing. Bredd 48, djup 40, höjd 70 cm. Nyckel finns.
Slitage. Nagg. Torrsprickor. Renoverad. Kompletterad. Borrade hål i bakstycket. Låset defekt.