Le Corbusier, Pierre Jeanneret & Charlotte Perriand, fåtölj, "LC2", Cassina. Svart skinn
Fåtölj med kromad stålrörskonstruktion. Stoppade plymåer i rygg, sits och armlän klädda i svart läder. Märkt samt numrerade i stålröret Cassina LC2 No 99646 Le Corbusier. Bredd 75, djup 70, sitthöjd 45, höjd 68 cm.
Smärre slitage. Märken.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.