Le Corbusier, Pierre Jeanneret & Charlotte Perriand, fåtölj, "LC2", Cassina. Svart skinn

Fåtölj med kromad stålrörskonstruktion. Stoppade plymåer i rygg, sits och armlän klädda i svart läder. Märkt samt numrerade i stålröret Cassina LC2 No 99646 Le Corbusier. Bredd 75, djup 70, sitthöjd 45, höjd 68 cm.

Smärre slitage. Märken.

Utropspris
20 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13