Klädd koffert av trä med metallbeslag och läderremmar. Med inredning. Märkt Dewar Bros Manufactuars 708 15th street Denver Colo. Längd 95, djup 55, höjd 65 cm.
Ställvis slitage. Fläckar. Rostangrepp. Smärre skador, bland annat reva i textil invändigt.