Fodral av förgylls mässing. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Delvis genombruten dekor. Krönande kvinna med vindruvor och korg. På sockel av trä och gips. Bredd 48, höjd 35 cm.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Skador på sockeln. Sprickor. Något slitage. Pendel saknas. Nyckel saknas.