Soffa, bord samt ett par karmstolar, sengustaviansk stil, 1900-talets början.

Målade och delvis bronserade. Rundade, bladhölstrade ben med kannelyr. Sarg med lagerstav och fleuroner. Fast stoppad sits. Soffans längd 171, djup 55, sitthöjd 42 cm. Bordet med kopplade ben och urndekor, bredd 92, djup 52, höjd 76 cm. Karmstolarnas sitthöjd ca 43, bredd 62, höjd 90 cm.

Senare målning. Senare klädsel. Slitage. Smärre skador och märken. En fleuron saknas.

Utropspris
400 EUR