Spegel med konsolbord samt 4 stolar, sengustaviansk stil, 1900-talets början.

Målade och delvis bronserade. Rundade, bladhölstrade ben med kannelyr. Sarg med lagerstav och fleuroner. Halvmånformat bord med kopplade ben och urndekor, bredd 90, djup 46, höjd 76 cm. Stolarna har fast stoppad sits. Sitthöjd ca 43, 40 x 40 cm.

Spegelns övrestycke aningen böjd. Fasettslipat spegelglas. Senare målning. Senare klädsel. Slitage. Större fläck på en sits. En fleuron saknas. Urndekoren har en spricka. Smärre skador.

Utropspris
400 EUR