Kay Bojesen

(Danmark, 1886-1958)
Kay Bojesen
(Danmark, 1886-1958)

Kay Bojesen, bestick, 81 delar, rostfritt stål, "Grand Prix", Stainless Motala verkstad, 1900-talets andra hälft,Sverige

81 delar bestick i rostfrittstål från Kay Bojesens serie "Grand Prix"

5 plockgafflar (17 cm)
2 tårtspadar (23 cm)
1 salladsgaffel servering (19 cm)
8 matgafflar (19 cm)
6 matknivar (19 cm)
7 lunchgafflar (17 cm)
1 lunchkniv (17 cm)
7 buljongskedar (15 cm)
7 ostrongafflar (14 cm)
2 dessertskedar (13 cm)
4 smörgåsgafflar (15 cm)
22 smörgåsknivar (16 cm)
7 matskedar (18 cm)
1 tesked (15 cm)
1 lattesked (18 cm)

Bruksslitage. Fläckar.

Utropspris
2 500 SEK