Tvådelat, fanérat med mahogny. Överdelen med hylla bakom dubbla skåpdörrar, samt två lådor. Benställningen med en hylla samt en låda. Förgyllda beslag. Bredd 91, djup 52, höjd 150 cm.
Blekt. Etikett fastklstrad på en hylla. Ställvis något slitage med repor och fläckar.