Torbjørn Afdal

(Norge, 1917-1999)
Torbjørn Afdal
(Norge, 1917-1999)

Torbjørn Afdal, barskåp, "Times", Bruksbo, Norge, 1900-talets mitt.

Palisander. Dubbla skåpdörrar med bakomvarande hyllor, flaskställ och lådor. Ställ på insidan av dörrarna. På hjul. Bordsskivan går att dra åt sidan och fälla ut för att göra en längre bardisk. Längd 77-155, bredd 51, höjd 88 cm. Nyckel finns.

Den utfällbar skivan går ej att fälla ut, möjligtvis ihoplimmad. Ställvis slitage. Fläckar.

Utropspris
4 000 SEK
Om Cites

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69