Georges Braque, litografisk affisch numrerad 37/200
"Braque graveur", före text tryckt på tjockt Arches-papper i 200 ex av Mourlot, bildyta 61x42 cm
Ej examinerad ur ram.
Riksförbundet för bildande konst, utsällning 108.
"Affisches originales des maitre de L'ecole de Paris" sid 239 plansch 7
Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.