Johannes Andersen, soffa samt fåtölj, "Drott", Trensum. 1960-70-tal.
Svängd, textilklädd soffa med lösa sittplåmåer, ben i bok. Längd 232, djup ca 90, höjd 70, sitthöjd 38 cm. Fåtölj med lös sittplymå, bredd ca 90 cm.
Ställvis slitage. Ställvis skador på klädseln. Torkad stoppning.