Louis Vuitton, resväska 1950-tal
Monogramcanvas med skinndetaljer, tygklädd insida, 45x35x20 cm
Avnött. Fläckar. Märken. Skador (blixtlås löst). Slitage. Nyckel saknas.
Louis Vuitton är ett av världens äldsta modehus och grundades år 1854 i Frankrike. En tid då oceanångare och tåg var vanliga fortskaffningsmedel. Bagageutrymmena var ofta otillräckliga. Vuitton fick idén att tillverka en stapelbar koffert med platt lock. Det blev en succé. Hand- och resväskor i vattentätt och slitstarkt impregnerat läder blev företagets signum. År 1987 gick Louis Vuitton ihop med Moët Hennessy och fann en mer luxuös prägel. Idag samarbetar företaget ofta med framstående kreatörer, exempelvis konstnären Takashi Murakami.