Madeleine Pyk – en samling F769

Lars Gynning

(1920-2003)
Lars Gynning
(1920-2003)

Lars Gynning, olja på duk, signerad.

Utan titel. 50 x 61 cm.

Konstnär

Lars Gynning är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurçat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil.

Utropspris
3 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801