Dekorelement 14 st 1800-tal från The East India Companys byggnad i Singapore.

Glaserat lergods, ca 33x34 cm

Slitage. Skador.

Proveniens

Byggnaden var under 1970/80-talet hotell och revs 1988.
Detaljer samt dokumentation räddades av en kulturarbetare som köpte detta vid rivningen av huset.
Hennes tanke var att uppföra en kinesisk tesalong i sin hemort i Bayern. Detta blev aldrig av utan allt såldes vidare till en samlare i Sverige.

Singapore, nu med en befolkning på nästan 6 miljoner och en av de mest tätbefolkade stadsstaterna i världen, skapades som en handelspost av Ostindiska kompaniet. Det var Sir Stamford Raffles idé.

Han beslutade att kompaniet behövde en säker position i spetsen för Malackasundet där holländarna uppträdde aggressivt [kanske provocerade...] nu i besittning av själva Malacka.
Raffles valde Sinhapura, en liten ö på spetsen av den malaysiska halvön, och slöt 1819 en överenskommelse med sultanen av Johore och höjde den brittiska flaggan. Malajer och kineser anlände omedelbart och byggde upp en befolkning på 5 000 innan företaget i London ens visste om det.

Utropspris
5 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13