Konung Karl XII:s hårlock

Konung Karl XII:s hårlock

Enligt medföljande anteckning;
"Hufvudhår af Carl XII tagna vid graföppnande år 1859 af dervid tjenstgörande 1:ste lifmedicus med högvederbörligt tillstånd af Carl XV till friherre H Lejonhielm såsom minne af en högeligen tillgif ven vän JG Andersson (?)",

Åldersrelaterat slitage. Papper brustit i vikveck

Proveniens

Friherre H Lejonhielm

Utropspris
4 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13