Snedklaffsekretär, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Fanerad samt med intarsiadekor av ränder, låd-och fackinredning bakom klaff, låda, raka nedåt avsmalnande ben, metallbeslag. Bredd 73, djup 40, höjd 100 cm. Nyckel finns.

Märken, repor. Lagningar på bakre benen.

Utropspris
2 500 SEK