Ludwig Mies van der Rohe

(Tyskland, 1886-1969)
Ludwig Mies van der Rohe
(Tyskland, 1886-1969)

Ludwig Mies van der Rohe, stolar, ett par, "MR 10", Thonet, formgiven 1927.

Svart läder på stomme av kromat stålrör. Sitthöjd 40 cm, bredd 49 cm, totalhöjd 81 cm.

Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor och smärre repor på lädret.

Formgivare

Utropspris
600 EUR