Alf Svensson, fåtölj, "Napoli", Dux, 1960-tal.
Textilklädd med löstagbar nackkudde. På ben av metall med tassar av gummi. Sitthöjd 39, bredd 86, höjd 100 cm.
Ställvis torkad stoppning. samt liten lagning på nackkudden. Smärre fläckar. Smärre slitage.