Chanel, väska, 1986-1988.
Röd väska i quiltat skinn. Fodrad med rött skinn. Guldfärgad länk med tvinnad skinnrem, skinndetalj vid axel. Utvändigt ett fack. Stämpelmärkt invändigt "Chanel" "MADE IN ITALY" samt numrerad. Carte D'authenticité. L 31, b 7, h 25.
Ställvis omfattande slitage. Fläckar. Repor. Ställvis blekt.
Chanel är ett franskt modehus grundat 1910 av Gabrielle Bonheur Chanel, mer känd som Coco. Coco Chanel inledde sin karriär som sömmerska och sångerska men startade 1910 en modistbutik. År 1913 inrättade hon en annan butik i Deauville, där hon introducerade vardagliga kläder som var lämpliga för fritid och sport. Chanel bidrog till att kvinnor världen över slutade att använda korsett, fick en sportigare och ledigare siluett med inspiration från männens garderob i materialet jersey som tidigare främst använts till underkläder. ”Den lilla svarta”, med hänsyftning på knäkorta, svarta eleganta men enkla klänningar är också något som förknippas med Coco Chanel. Coco gjorde även tyget tweed populärt vilket syns i den klassiska ”Chanel-dräkten” som är tvådelad dräkt med knälång kjol och kavaj. Andra designikoner signerad Coco Chanel är den quiltade väskan ”2.55”.