Gunnar Asplund, trädgårdsmöbel 9 dlr Iwan B. Giertz Motala 1930-tal
Bestående av;
1 soffa, 135x60x83 cm sitthöjd 44 cm,
1 bord 90x60x73 cm,
4 stolar,
3 karmstolar,
stomme av metall med ribbor av trä.
Åldersrelaterat slitage. Avnött. Rostangrepp. Senare målning. Slitage. Skador. Fläckar. Repor. Märken. Maskstungen. Något instabil.
Brandskadad (?) Bord saknar avslut delvis