William Wooton, arkivskåp/Wooton skåp, Indianapolis USA, ca 1870/80-tal.

Bakom de gångjärnsförsedda pardörrarna finns ett arrangemang av hyllor, lådor och fack. Låda med blyertspåskrift "Jackson Desk Trimmer Richmond State of Indiana USA Dec 21 1887". Höjd 136 cm, bredd 109 cm, djup 80 cm.

Skrivskivan saknas. Vingskruv saknas. Snedvriden skev dörr. Torrsprickor. Åldersrelaterat slitage. Delar saknas. Smärre skador.

William Wooton grundade Wooton Desk Company 1870 och öppnade ett kontor för sina fyra anställda på 115 East Washington Street i Indianapolis. Han började tillverka sin patenterade design runt 1874, produktidén officiellt kallad "Wooton Patent Cabinet Office Secretary Desk" var ett superorganiserat skåp som skulle rymma alla typer av pappersdokument man kunde behöva under denna tid. Företaget var endast verksamt i cirka 15 år.

Utropspris
2 000 EUR