René Lalique, "Coqs et Plumes", vas, 1920-30-tal, efter 1928.
Gjutet, matterat klarglas med reliefdekor av tuppar, signerad R. LALIQUE FRANCE, höjd 15,5 cm, diameter 9,3 cm.
Två små nagg nedanför mynningskanten.
Modellen formgiven år 1928, ej i produktion efter 1947.