Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Hugo Simberg

(Finland, 1873-1917)
Hugo Simberg
(Finland, 1873-1917)

Hugo Simberg, linjeetsning och torrnål, plåtsignerad.

"Gosse". 10,8x8,9 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Konstnärens familj.

Heikki Malme, "Hugo Simberg Grafik", 1989, nr 32.

Eftertryck av Tom Simberg.
Oramad.

Konstnär

Utropspris
300 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13