Carl-Ewert Ekström, matgrupp 7 dlr "Tärnan" för Albin Johansson & Söner i Hyssna AB, 1970-tal.

Matbord, en iläggsskiva à 53 cm. diameter 100 cm, höjd 73 cm. Stolar 6 st, sitthöjd 43 cm, bredd 53 cm

Bruksslitage. Repor. Smärre fläckar. Märken.

Utropspris
5 000 SEK