Matbord, regency-stil och stolar 10 st, empire-stil, 1900-talets slut.

Mahogny och mahognyfaner. Bordet tvådelat, på fyrdelade pelarfötter, två extra inläggskivor, mässingsdetaljer. Längd 210, inläggskivor 2 x 55 cm, total längd 320 cm, bredd 111 cm. Stolarna i mahogny, löstagbar stoppad sits. Höjd 83 cm, bredd 45 cm, sitthöjd 45 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis fläckar på klädsel. Ställvis lackbortfall. Smärre märken. Repor.

Utropspris
800 EUR