Servis, ca 117 delar, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl, Köpenhamn.

23 flata tallrikar, diameter 24 cm.
20 flata tallrikar, diameter 21,5 cm.
22 assietter, diameter 17,5 cm.
12 sopptallrikar, 21,5 cm.

1 såsskålar, längd 23 cm.
1 såssnipa, 14 cm.
2 serveringsskålar, 20,5-25 cm.
1 serveringsfat, 25,5 cm.
1 serveringsfat 27,5 cm.
2 serveringsfat, 34 cm.
1 serveringsfat, 41 cm.

1 tekanna m lock, höjd 17 cm.
9 tekoppar med fat.
11 kaffekoppar med fat.
1 sockerskål m lock, höjd 12 cm.
1 gräddkanna, höjd 11 cm.
1 senapskar m lock och sked, höjd 8 cm.
2 salt- och pepparströare, höjd 7,5 cm.
2 ljusstakar, diameter 11 cm.
Tillkommer 4 extra te/kaffefat.

Enstaka sprickor och nagg. Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
500 EUR