Salongsbord/spelbord, directoirestil, 1800-tal.

Mahognyfanerat. Rund skiva i vit marmor, mässingslist och beslag. Lös mahognyfanerad läder respektive filtklädd spelskiva medföljer. I sargen två lådor och två läderklädda ljusbrickor/skrivytor. Raka kannelerade ben med hjultrissor. Diameter 63 cm, höjd 76 cm.

En bit läderrem saknas från spelskivan. Torrsprickor. Smärre fläckar. Åldersrelaterat slitage. Smärre skador.

Utropspris
500 EUR