Matgrupp, 14 delar, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Gråmålat med bronserade detaljer. Skuren dekor av rosor och fleuroner. Åtta karmstolar och fyra stolar med klädd och stoppad ryggbricka, armlän och sits. Sitthöjd 44, höjd 87-93 cm. Runt matbord med nedfällbara stödben och fem iläggsskivor. Längd 133-458, bredd 133, höjd 75 cm. Sideboard med hyll- och lådinredning. Bredd 176, djup 58, höjd 88 cm. Nyckel finns.

Slitage. Färgbortfall. Fläckar. Senare klädsel. Senare målning. Hårt slitage på armlänens klädsel.Mittersta dörrens lås defekt.

Utropspris
15 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14