Hugo Simberg

(Finland, 1873-1917)
Hugo Simberg
(Finland, 1873-1917)

Hugo Simberg, linjeetsning, plåtsignerad samt signerad fecit med blyerts.

"Festdikt". 15,6x9,1 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Proveniens

Konstnärens släkt.

Heikki Malme, "Hugo Simberg Grafik", 1989, nr 93.

Oramad.

Konstnär

Utropspris
350 EUR
Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist konst, grafik och foto
+358 (0)50 410 1377