Bord i valnöt, efter modell från Palazzo Pesaro i Venedig, Inköpt 1893, Italien.

Förfinat träsnideri med skuren dekor av satyrer, bevingade sirener, faunhuvuden, fruktgirlander, voluter, akantusblad och draperingar. Längd 150 cm, bredd 84 cm, höjd 79 cm.

Torrsprickor i bordsskivan. Lösa vingar medföljer. Smärre repor och skador. Dekordel saknas.

Enligt uppgifter har originalet till bordet funnits i Palazzo Pesaro i Venedig. Inköpt 1893 hos A&G Bottarin i Venedig.

Utropspris
500 EUR