Försilvrad mässing. Rik reliefdekor av slingrande växtornamentik, fyra lejonmaskaroner med runda hänklar. På tassfötter. Diameter 31, höjd 45 cm.
Ställvis slitage. Bucklor. Lock och knopp med sned form.