Bordspendyl, efter Francois och Louis Moreau, Frankrike, omkring år 1900.

Patinerad metall på sockel av sten. Emaljerad urtavla med arabiska siffror och girlander. i form av liggande kvinna. Signerad Moreau samt märkt Made in France. Längd 48, höjd 34 cm. Pendel saknas. Nyckel finns.

Ej genomgången. Ej funktionstestad. Slitage. smärre nagg.

Utropspris
2 500 SEK