Louise Adelborg

(Sverige, 1885-1971)
Louise Adelborg
(Sverige, 1885-1971)

Louise Adelborg, servisdelar, 64 st, "Snöflinga", modell "Axet", Rörstrand.

Blå dekor mot vit glasyr.
8 st tekoppar med fat
7 st kaffekoppar (endast fem fat)
5 buljongkoppar
17 tallrikar
9 assietter
3 djupa tallrikar
6 äggkoppar
såsskål
kaffekanna med lock
tekanna med lock
karaff
sockerskålar med lock, 2 st
gräddkanna
2 st små uppläggningsfat.

Ställvis slitage. Flera delar med mindre nagg.

Utropspris
3 000 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79