Klädskåp, gustaviansk stil, Nordiska Kompaniet, Ryssland 1913-17
Brickmärkt Savernaya Kompaniya St Petersburg Moskva samt numrerat.
Björk, invändigt ek. Rundat utskjutande krön, nedtill raka nedåt avsmalnande ben. Tre skåp varav sidoskåpen med rundade dörrar och hyllor, mittskåpet med klädstång. Bredd 220, djup 65, höjd 220 cm.
Smärre fanerskador. Slitage. Märken. Nyckel saknas.