Axel Peter

(Sverige, 1863-1942)
Axel Peter
(Sverige, 1863-1942)

Axel Peter, olja på duk signerad

Porträtt midjebild föreställande Konung Gustav V, 73x59 cm

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Axel Peter var en svensk bildkonstnär född i Mönsterås. Han studerade för Edvard Perséus vid Konstakademien samt i Paris och Tyskland. Peter var medlem i Opponentrörelsen där bland andra Richard Berg, Nils Kreuger, Karl Nordström, J.A.G. Acke, Gustaf Fjaestad och Eugène Jansson ingick. Peter har ett eget uttryck i sina målningar och hans målningar föreställer ofta vackra landskap, stadsvyer, porträtt och blomsterstilleben.

Utropspris
4 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13