Axel Einar Hjorth, satsbord, 3 delar. Sannolikt utfört av Nordiska Kompaniet, 1930/40-tal.
Bonad björk. Längd 42, bredd 31-35, höjd 48-55 cm.
Ställvis slitage. Märken. Fläckar. Krackelyr.
Inköpt på Nordiska Kompaniet i oktober år 1943, därefter i arv till nuvarande ägare. Ritningsnummer 40852 enligt anteckning.