Parti silverföremål, 5 dlr, 1800-tal, S:t Petersburg, Helsingfors och Björneborg.

Vas, av Carl Magnus Ståhle, S:t Petersburg 1843, dekorerad med knäckar och pålagda dekor, höjd 7 cm,
gräddsnäcka, oidentifierad mästarstämpel, S:t Petersburg 1827, invändigt förgylld, pärlstavsdekor, stansad bård i midjan foten med blomsterbård, hänkel i svärtat trä, höjd 10 cm, längd 13 cm,
sockerskopa, Josef Israel Åkersten, Björneborg 1878, längd 15 cm,
saltkar på fot, Hjalmar Fagerros, Helsingfors 1899, empirstil, hänklar med räfflade band, graverat monogram på fotplattan, bredd 9 cm, höjd7 cm,
såsslev, förgyllt blad, otydlig mästarstämpel, 12 lod, graverad med årtal, det äldsta 1816, skaftet bär gravering M.C., längd 21,5 cm.
Totalvikt 363 g.

Åldersrelaterat slitage. Saltkarets ena hänkel något böjd, gräddsnäckan framtill med smärre intryckning starx ovanför godronneringen

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492