Fat, ett par, supkopp, samt två dosor, silver, 1700-1800-tal

Ett par fat, Bengt Tellander, Jönköping 1830, diameter 12,5 cm.

Dosa, Carl Olof Nordström, Växjö 1847, oval med filigrandekor och glasstenar i rött och grönt, längd 7,5 cm.

Dosa, delvis förgylld, otydliga stämplar, höjd 4 cm.

Supkopp, delvis förgylld, med infattat mynt 1745, otydliga stämplar, Karlskona 1787, höjd med öra 4,5 cm.

Total vikt 250 gram.

Supkopp med skador. Slitage.

Utropspris
3 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02