Servisdelar, 22 stycken, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Snarlik dekor i underglasyrblått med motiv av pagodlandskap.
Bestående av:
4 tallrikar, diameter 23,5 cm.
5 djupa tallrikar, diameter 23 cm.
5 assietter med snarlik dekor, diameter 16 cm.
Ett par lövformade fat 19x14 cm.
Serveringsfat 24,5x17 cm.
Två serveringsfat 28,5x21 cm.
Stekfat 40x32 cm.
Stort stekfat 47x40 cm.
Underdel till karott 28x21 cm.
En liten europeisk assiett med liknande dekor medföljer.

Sprickor. Nagg. Ett lövformat fat med lagningar/skador.

Utropspris
3 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75