Stengods, 6 delar, Gunnar Nylund respektive Carl-Harry Stålhane, Rörstrand.
Stengods, signerade. Gunnar Nylund: hänkelvas med vit glasyr 25 cm, hjärtformat fat 22 cm, skål med svart glasyr 15 cm samt skål med blå glasyr 10 cm. Carl-Harry Stålhane: två skålar med brun respektive beige glasyr 12 cm.
Smärre slitage. Märken. Brun skål med defekt på fotingen. Beige skål andrasortering.