Pentti Kaskipuro

(Finland, 1930-2010)
Pentti Kaskipuro
(Finland, 1930-2010)

Pentti Kaskipuro, Kålrotsbit och kantareller.

Etsning, 1991. Signerad och numrerad 54/100. Plåtstorlek 32 x 32 cm.

Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.

Konstnär

Konstgrafikern och målaren Pentti Kaskipuro (1930-2010) är en av Finlands främsta grafiker. Kaskipuro är känd för sina stilleben med vardagliga föremål som motiv. Till motivsfären hör exempelvis svampar, lökar och sockerbetor. Till produktionen hör också intima kollage och oljemålningar, även om torrnålsgravyr kom att bli hans specialitet. Kaskipuro har deltagit i flertalet utställningar i Finland och övriga Europa, samt tilldelats en mängd priser.

Utropspris
250 EUR

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Iris Bäckman
Iris Bäckman
+358 50 525 1219