Madeleine Pyk – en samling F769

Vitrinskåp, rokokostil, 1900-tal.

Målat och bronserat. Dekormålning av kinesiserande landskapsmotiv. Pardörrar med spröjsat glas. Bakomliggande hyllplan klädda i lejongul plysch. Fyra lådor nedtill. Beslag av mässing. Framtill fötter i form av claw-and-ball.
Höjd 210 cm, bredd 150 cm, djup ca 35 cm. Nyckel finns.

Ställvis slitage. Lutar något bakåt. Nyckel finns.

Utropspris
12 000 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79