Försilvrad mässing. Bockhuvuden med ringhänklar. Märkt "Champagne G. Chauvet Frères Reims".
Höjd 20,5 cm, mynningens diameter 20,5 cm. Bär tillverkarens stämplar.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Smärre buckla.