Madeleine Pyk – en samling F769

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Servisdelar, 119 dlr, porslin, "Blå Blomst" Royal Copenhagen, Danmark.

Bestående av:
26 tallrikar, 1/8097 (en med spricka, tolv med nagg och skadad fotring).
6 djupa tallrikar, 10/8107 (två med nagg).
10 djupa tallrikar, 10/8096 (nio med nagg och/eller slipade kanter).
8 förrättstallrikar, 10/8096 (två med nagg).
13 assietter, 10/8095 (sex med nagg).
12 assieter, 10/8094 (tre med nagg, en med spricka, en med slipad kant)
8 assietter, 10/8093 (e med nagg, skadad fotring och spricka).
10 tekoppar med fat, 10/1550 (ett fat med nagg)
3 buljongkoppar med fat, 10/1872 (enkopp med nagg).
12 tekoppar med fat, 10/1551.
2 fat, 10/8124.
Fat, 10/8015.
Fat, 10/8016 (nagg).
Fat, 10/8017 (nagg).
Vas, 10/1803.
Såsbåt, 10/8069 (nagg och retuscher).
Fat på fot, 10/1532.
Fat på hög fot, 10/1528.
Gräddkanna, 10/1538.
Cigarrställ, 10/1801

En kopp, 10/1550, med nagg medföljer. Nagg/skador. Åldersrelaterat slitage. Sprickor. enstaka retuscher. Slipade nagg och kanter.

Formgivare

Utropspris
8 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69