Sängram med sängbord Nordiska Kompaniet, 1929-33.
Ek med svarvade detaljer. Sängbord med låda brickmärkt AB Nordiska Kompaniet R 24771 13 3 29. Bredd 46, djup 37,5, höjd 72 cm. Sängram brickmärkt NK R 36176 C 6 7 33. Längd 215, bredd 120, höjd 105 cm. Innermått ca 200 x 110 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar. Märken.
Nordiska Kompaniets möbeltillverkning startade 1902 i en fabrik i Nyköping. Företaget kallades NK:s Verkstäder och fanns kvar till 1973. Där samlades alla led i möbel- och inredningstillverkningen under ett tak. All inredning till det nya varuhuset tillverkades på fabriken och kunder kunde beställa anpassade möbler. Arkitekten Carl Bergsten var en tid chefsarkitekt och mot slutet av 1920-talet tillträdde Axel Einar Hjorth som chef för NK:s möbelavdelning.
Läs mer