Matbord och stolar, 13 st, England 1900-talets senare hälft. Stolarna märkta Rosjohn.

Två tredelade benställ på tassformade mässingsavslut med hjultrissor. Totallängd 300 cm, inkl 2 st iläggsskivor 2 x 60 cm, bredd 114 cm, höjd 74 cm.
Stolarna med stoppad löstagbar sits. Sitthöjd 43 cm, bredd 50 m, höjd 84 cm.
Extra överdrag medföljer.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Smärre skador. En tvärlist i ryggstödet brutet. Trätappen i framsarjen som håller sitsen på plats saknas från några stolar. Helhetsintrycket är gott på sitsens klädsel.

Utropspris
1 000 EUR