Alrotsfanérad bordsskiva med genombruten mässingskant, roterbar på senare fot av björk med fotavslut i form av lejontassar. Diameter 79, höjd 73 cm.
Bordsskiva och fot har ej hört ihop ursprungligen. Smärre slitage och skador, ställvis krakelyr och resningar i lackerad yta.